Dlaczego jest obchodzony?

• abyśmy zrozumieli, że język ojczysty jest bardzo ważny i abyśmy go szanowali,
  • aby pomóc w ochronie różnorodności językowej, ponieważ jest to dziedzictwo kulturowe,
  • aby uczcić pamięć studentów, którzy zginęli w Bangladeszu w czasie demonstracji, której uczestnicy domagali się uznania ich ojczystego języka (bengalskiego) za język narodowy.

Ciekawostki:

• Język polski jest jednym z najtrudniejszych języków na świecie.
  • Co 2-3 tygodnie zanika bezpowrotnie 1 język.
  • Na świecie istnieje około 7000 języków.
  • Połowa z nich zaginie w ciągu 2-3 pokoleń.
  • 80% mieszkańców Ziemi posługuje się 83 językami.
  • Najpopularniejsze języki to: mandaryński, angielski, hiszpański, hindi i arabski.

Pamiętajmy o ważności naszego języka nie tylko od święta i dlatego:

• Mówmy i piszmy poprawnie (np. 21 lutego, 1 stycznia, 8 marca, poszedłem, wziąłem, włączam, umiem, rozumiem, wziąć). Sprawdzajmy poprawność w słownikach – przecież te internetowe nosimy zawsze przy sobie.
  • Nie przeklinajmy.
  • Pisząc esemesy, używajmy znaków diakrytycznych. Są solą naszego ojczystego języka. Brak ,,ogonków” czy ,,kreseczek” może być przyczyną nieporozumień (przecież jest różnica między: ,,Spotkajmy się w sadzie” a ,,Spotkajmy się w sądzie”, prawda?
  • Wzbogacajmy swój język o nowe słowa, abyśmy językowo nie poprzestali na zasobie słownictwa z 5-6 klasy.

Anna Stanek