foto1
foto1
foto1
foto1
foto1


Dążymy do tego,
aby absolwent szkoły był człowiekiem prawym,
posiadającym rzetelną wiedzę,
przygotowanym do godnego, mądrego życia.

4 lutego 2021 r. był szczególnie wyjątkowym dniem dla uczniów klas 1-3. Podczas zajęć uczniowie zapoznali się z alfabetem Braille`a. Czy obecnie pismo Braille`a jest użyteczne? Jakie daje możliwości? Jak można się go nauczyć? Na te i inne nurtujące  pytania uczniowie dowiedzieli się podczas zajęć edukacyjnych, m.in. podczas oglądania filmów prezentujących alfabet Braille`a oraz swobodnych rozmów na temat „Co czuje osoba niewidoma?”. 

W klasie I a dzieci w zaciemnionej sali lekcyjnej  wyciągały różne przedmioty ze swoich plecaków z zakrytymi oczami, odgadywały nominały banknotów i monet oraz uczestniczyły w różnych ciekawych zabawach z zakrytymi oczami z przewodnikiem i bez. Układały mandarynki na planszy sześciu pól z wykorzystaniem wytłaczanek. Uczniowie klas I-III z wykorzystaniem plansz zawierających system 6 pól kodowali własne imiona oraz wyrazy do przeczytania przez swoich kolegów i koleżanki. Na zajęcia przyniosły również opakowania leków, na których próbowali odczytać nazwę leku umieszczoną alfabetem Braille`a. 
Alfabet Braille’a pomaga osobom z dysfunkcją wzroku poznawać świat nauki, techniki, a także kształcić się muzycznie. Louis Braille, tworząc alfabet, zainspirował się wojskowym systemem korespondencji, którego znaki złożone były z 12 wypukłych punktów. Odmiany systemu Braille`a dostosowane są do wszystkich języków świata. Alfabetu Braille`a można się nauczyć w każdym wieku.

Przeprowadzone lekcje uświadomiły uczniom, jak ważną rolę odgrywa pismo Braille’a w życiu osób niewidomych, podkreślając przy tym, iż czytanie i pisanie brajlem jest niezbędne, by osoba, dla której czytanie zwykłego druku jest niemożliwe, mogła w pełni korzystać z dobrodziejstw literatury.

Celem przeprowadzonych lekcji było zapoznanie uczniów ze sposobami funkcjonowania osób z niepełnosprawnością wzroku oraz przybliżenie problemów osób niewidomych, umożliwienie zrozumienia ich sytuacji i aktywny udział w życiu społecznym.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w naszej galerii.

Dorota Stanicka

2021 Copyright My School Rights Reserved