Procedury korzystania z biblioteki szkolnej podczas pandemii
Szkoła Podstawowa im. Marii Danilewicz Zielińskiej w Stawkach

1. W bibliotece (oprócz nauczyciela bibliotekarza) mogą przebywać 2 osoby jednocześnie.
  2. Osoby przebywające w bibliotece są zobowiązane do zachowania bezpiecznych odległości pomiędzy sobą (2 metry).
  3. Ogranicza się wolny dostęp do księgozbioru. Wszystkie książki podaje nauczyciel bibliotekarz.
  4. Książki podaje i odbiera nauczyciel bibliotekarz w rękawiczkach i maseczce lub przyłbicy.
  5. W bibliotece prowadzi się ewidencję osób odwiedzających bibliotekę w każdym dniu.
  6. W bibliotece wydziela się tzw. „drogę brudną”, tj. miejsce zwrotu książek, które będą poddawane kwarantannie, oraz „drogę czystą” dla książek wypożyczanych z biblioteki.
  7. Przyjmowane książki będą odkładane do specjalnego pudła na okres kwarantanny. Odizolowane egzemplarze będą oznaczone datą zwrotu i włączone do użytkowania dopiero po okresie kwarantanny, czyli po 72 godzinach.
  8. W bibliotece szkolnej obowiązują ogólne zasady higieny: dezynfekcja rąk, ochrona podczas kichania i kaszlu, unikanie dotykania oczu, nosa i ust oraz obowiązek noszenia maseczki lub przyłbicy.
  9. Szczegółowe zasady korzystania z bibliotek, nauczyciel bibliotekarz przekazuje każdemu wychowawcy oraz dyrektorowi szkoły w terminie do 27 sierpnia 2020 r.
  10. Wychowawcy są zobowiązani zapoznać uczniów z zasadami korzystania z biblioteki szkolnej w okresie epidemii.
  11. Przed wejściem do pomieszczenia biblioteki wywiesza się szczegółowe zasady korzystania z biblioteki w okresie epidemii i harmonogram korzystania z biblioteki.
  12. Uczniowie korzystają z biblioteki zgodnie z ustalonym harmonogramem.

I a

I b

Lektury będą wydawane wychowawcy klasy w miarę potrzeb.

II a

II b

8.55-9.40

III a

9.40-10.35

III b

10.45-11.30

9.40-10.35

VI a

VI b

VII a

9.50-10.35

VII b

VII c

10.45-11.30

VIII a

VIII b

********************************************************

Podczas ograniczeń, jakie nakłada na nas pandemia, zachęcamy do zaglądania na strony oferujące darmowy dostęp do książek w wersji online:

ChmuraCzytania.pl

Lektury.gov.pl

WolneLektury.pl

Polona.pl

Audiobooki:

Polska-Poezja.pl

Serwis oferuje za darmo klasykę polskiej poezji czytaną przez znanych polskich aktorów w serwisie YouTube.

Spotify

Wersja bezpłatna uprawnia do dużego wyboru bajek, legend i opowiadań dla dzieci. Wymaga rejestracji. Aplikacja jest dostępna na urządzeniach mobilnych i komputerach.

Audio-Bajki.pl

Nagrania bajek dostępne za darmo w serwisie YouTube.

Bajkowisko.pl

Serwis oferuje wiele nagrań bajek i audiobooków dla dzieci. Na stronie można za darmo przesłuchać 3 bajki, reszta dostępna jest na kanale YouTube.

********************************************************

Przypominamy, że biblioteka szkolna jest czynna.
Książki można rezerwować i zamawiać pod adresem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
i odbierać przy wejściu w godzinach pracy szkoły.

********************************************************

Niedawno dokonaliśmy zmiany systemu katalogowania książek w szkolnej bibliotece.
W związku tym dzisiaj udostępniamy Wam internetowy katalog zbiorów biblioteki (OPAC) książek dostępnych w naszej bibliotece.
Dzięki temu będzie można sprawdzić, czy posiadamy daną książkę w bibliotece oraz czy dana pozycja jest aktualnie dostępna do wypożyczenia.
Po zalogowaniu się będziecie mogli zarezerwować wybraną książkę.